İletişim
Türkçe English

Fazla bir reklam bütçeniz yoksa Google veya diğer arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için SEO çalışmalarınıza daha çok önem vermelisiniz. Domain seçimi de henüz web sitenizi kurmadan önce SEO açısından en çok özen göstermeniz gereken konulardan biridir. Hosting firmanızı daha sonradan çok kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz ama domain adınızı sonradan değiştirmek çok zahmetli sonuçlar doğurabilir.

Domain Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Domain bir diğer adıyla ‘Alan Adı’ hatırlamamızın çok zor olacağı düşünülerek IP adresleri yerine kullanılan ve internet sitelerine erişimi sağlayan bir isimlendirme yöntemidir. Kısacası web siteniz için seçmiş olduğunuz ismin; .com, .net gibi uzantıların eklenmiş halidir.

Domain seçiminiz, SEO çalışmalarında önemli olduğu kadar markanızın itibarı ve bilinirliği için de çok önemlidir. Bu sebeple domain seçimini aceleye getirmeden, aşağıda sıraladığımız detaylara dikkat ederek yapmanızda fayda var;

Domain Yaşı ve Geçmişi

Geçmişi ve yaşı olan bir domain satın almanız sizin için bir avantajdır, ancak nasıl bir geçmişi olduğunu iyi araştırmalısınız. Dolayısıyla domaini satın almadan önce kontol etmeniz gerekir. Eğer sıfır bir domain alırsanız yani daha önceden hiç kullanılmamış bir domain sahibi olacaksanız kontrol etmenize gerek yok, ama domaini başka birilerinden ya da bir firmadan devir alıyorsanız ya da daha önce aktif ama son birkaç yıldır aktif olmayan bir domain satın alıyorsanız, alan adını mutlaka bazı kontrollerden geçirmelisiniz. Bunun için size aşağıda linklerini vermiş olduğumuz iki tane websitesi öneriyoruz;

https://www.webconfs.com/web-tools/domain-age-tool linkine domain bilgisini girdikten sonra domainin kaç yaşında olduğu bilgisini hemen alabiliyoruz.

Domainin yaşını öğrendikten sonra domainin aktif olup olmadığını Google’a alan adını girerek öğrenebiliriz. Arama çubuğuna da site:domain’i yazarsak, sadece Google tarafından indekslenip indekslenmediğini görmekle kalmayız aynı zamanda da hangi içeriklerle indekslenmiş olduğunu görebiliriz. Bu sayede satın ya da devir alacağınız alan adının içeriklerinin size uygun olup olmadığını ya da lekeli (+18 websiteleri gibi) olup olmadığını da görmüş olursunuz.

https://archive.org websitesi de bütün websitelerinin belli tarihlerde ekran görüntülerini alıp kaydediyor; ve bu sayede almış olduğu bu görüntülerin birkaç tanesini inceleyip domainin spam ya da lekeli bir içeriğe sahip olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Domain Uzunluğu

Akılda kalıcılığı ve marka bilinirliği açısından domain’i çok uzun tutmamak gerektiği gibi arama çubuğuna yazması da kolay olacağından birçok kişi kolay bir şekilde sitenize ulaşabilecektir ve bu da SEO açısından Google’ın gözünde olumlu bir durumdur. Kısacası hatırlanabilir kısa bir domain, ziyaretçilerinizin sizi tekrar tekrar ziyaret etme oranını arttıracaktır.

Domain Uzantısı

Domain uzantısının SEO'ya etkisi halen tartışmalı bir konu olsa da, bilinen bir gerçek var ki o da ''.com'' uzantısının en çok tercih edilen uzantılardan biri olmasıdır. Kullanıcılar sitenizi tekrar ziyaret ettiklerinde muhtemelen site ismi akıllarında kaldığı ve en çok kullanılan uzantı olan .com uzantısı ile domain’i tamamlayacakları için alan adınızın uzantısı .com değilse daha önce kazandığınız kullanıcıyı rakibinize kaptırma olasılığınız çok yüksek olacaktır.

Bu arada domaini, ''.com'' uzantısı ile aldıysanız rakiplerinizin sizin üzerinizden pazarlama yapmalarını önlemek için .net, .biz, .com.tr, vs. gibi yaygın uzantılı hallerini de satın almanızı öneririz.

Anahtar Kelime İçermesi

Domain’de yaptığınız iş ile ilgili anahtar kelime bulunması rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlar. Anahtar kelimeyi de başta kullanmanız SEO için avantaj sağlar. Örneğin bir marketiniz var ve alan adını xmarket.com yerine marketx.com olarak satın almanız SEO için daha olumlu bir etki yaratır.

Kısacası tek başına domain SEO sıralamanızı ciddi ölçüde etkilemese de SEO çalışmalarında önemli bir yere sahip olduğu gibi marka bilinirliğinize ve akılda kalıcı olmanıza da etkisi çok büyüktür.

Teklif Al
Telefon WhatsApp Harita E-posta